Фінансова діра замість тепла: Як міська влада прирекла кропивничан на довічні високі тарифи на тепло

Тепло

Місцева влада міста Кропивницького протягом багатьох років нехтувала проблемами опалювальної інфраструктури міста. В результаті маємо, приватне підприємство ТОВ “ЦНТІ УНГА”, яке загнало свою економіку в бездонну діру з кредитів і не виплачуючи ні копійки, по волі міського голови та рішенням сесії міської ради, місто повернуло у комунальну власність все обладнання та взяло на себе кредити набрані минулими “господарями”. Тепер місто приречене витрачати кошти з бюджету на вітер, адже застарілі тепломагістралі потребують серйозного ремонту, а коштів на це віднайти буде складно, адже левова частка буде йти на погашення кредитів перед НАК «Нафтогаз України».

Тепер про все по порядку. Багаторічний досвід міста Кропивницького, на жаль, вказує на закономірні проблеми на початку кожного опалювального сезону.

Цей рік не став виключенням, адже Кропивницький посів почесне 2 місце серед міст з найдорожчими тарифами на комунальні послуги.

У зв’язку з цим ГО «Агенція журналістських розслідувань» провела розслідування. Ми надіслали в міську раду ряд інформаційних запитів, втім відповіді отримали не на всі запитання. В тому числі ми не отримали відповіді про стан обладнання котельні та протяжність теплових мереж, які часто виходять з ладу.

Як відомо, до 27.08.2019 року у Кропивницькому функціонувало два підприємства: ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» та КП «Теплоенергетик».

КП «Теплоенергетик» надавало послуги теплопостачання частині міста і мало на балансі потужний майновий комплекс. Потім дочірньому підприємству «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА», яке було створено 28 вересня 2004 року, передали в оренду комплекс і обладнання на підставі договору оренди №157/17 від 18.10.2004. Згідно акту складеного НКРЕКП 19 вересня 2016 року на підприємстві діяло 8 котлів і в експлуатації перебувало 150,498 км магістральних та місцевих (розподільчих) мереж.

З того часу господарська діяльність ДП «Кіровоградтепло» поступово розчаровувала мешканців і підприємство понурювалось у борги. На той час функціонувала досить цікава практика з тарифами. Тариф КП «Теплоенергетик» за Гкал. був менший, ніж у підприємства ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА». Однак в перерахунку на кв.м., він ставав вищим, ніж у «Кіровоградтепло» через те, що ТЕЦ опалювала переважно стару частину міста та будинки низької етажності. Через це органи місцевого самоврядування приводили тарифи КП до рівня базового підприємства з відшкодуванням різниці між економічно обґрунтованими та діючими тарифами.

Фактично ДП «Кіровоградтепло» перебувало у вигідніших умовах, адже відхопило ласий шматок абонентів, які сплачували за послуги теплопостачання за завищеними тарифами. Однак ефективно господарювати чомусь не вдавалося і борги перед НАК «Нафтогаз України» невпинно зростали.

Міський голова міста Кропивницького Андрій Райкович також позиціонує себе справжнім господаркником і перебуває на посаді з 2015 року. Втім за 4 роки не тільки не було ефективних кроків щодо покращення економічної ситуації з опаленням, але й навіть було прийнято рішення відмінити ДП “Кіровоградтепло” сплату по орендному договору. Тобто підприємство звільнили від сплати за оренду землі, майнового комплексу та обладнання, що напевно входило в ціну при формуванні тарифу за тепло.

В результаті такого господарювання, станом на 27.08.2019, сума заборгованості ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНГТІ УНГА» перед АТ «НАК «Нафтогаз України»» складала 252 мільйони 051 тис. 333 грн.

Тільки 27 серпня 2019 року рішенням сесії депутати домоглися повернення майнового комплексу на баланс КП «Теплоенергетик». Та разом з майном, місто взяло на себе ще й багатомільйонний борг ДП «Кіровоградтепло».

Крім того КП «Теплоенергетик» також має борги перед НАК «Нафтогаз України». За період з моменту повернення майнового комплексу у комунальну власність з 27.08.2019 по 16.03.2020 сума сягає 8 мільйонів 304 тисяч 854 гривень.

Загалом на КП «Теплоенергетик» у період з 17.02.2010 по 27.08.2019 було виділено 147 мільйонів 475 тисяч 226 грн..

Для порівняння на проведення поточних ремонтів з міського бюджету виділено 215 тис. грн.. А на капітальні ремонти – 1 мільйон 200 тис. грн..

Ще у 2018 році Андрій Райкович своїм розпорядженням призначив нового керівника КП “Теплоенергетик” Олександра Чельника. Який також відмітився “вдалим” господарюванням. Сьогодні працівники підприємства вимушені виходити на акцію протесту, адже не отримують заробітну платню по кілька місяців. 6 березня 2020 року люди перекрили дорогу з вимогою виплатити зарплатню. Загальна сума заборгованості перед працівниками підприємства складала 17 млн. грн.

Мабуть, під справжнім госопдарюванням Андрій Райкович розуміє виділення коштів платників податків на збиткові підприємства. І чим більше тим краще.

Адже за стільки років міська влада не домоглася компромісних рішень, які б дали змогу залишити орендаря та налагодити роботу. Разом з тим, в нинішній ситуації, місто просто взяло на себе борги накопичені орендатором ТОВ “ЦНТІ УНГА”, замість того, щоб змусити підприємство спочатку розрахуватися з боргами. Таким чином, повернення котельні у власність міста не вирішило проблему, а лише перемістило відповідальність на плечі кропивничан.

Згідно “Програми утримання, благоустрою та розвитку житлово-комунального господарства міста Кропивницького на 2020 рік” для забезпечння підприємств, що надають житлово-комунальні послуги з бюджету передбачається виділити майже 60 млн. грн.

11 млн. грн. фінансової підтримки отримає КП “Аварійно-диспетчерська служба” Міської ради міста Кропивницького на відшкодування витрат по ліквідації аварійних ситуацій у житловому фонді.

Майже 19 млн. грн. виділяється на покриття збитків від операційної діяльності КП “Теплоенергетик”.

27 млн. 230 тис. 047 грн. отримає КП “Теплоенергетик” для погашення заборгованості за спожитий природній газ за договором реструктуризації.

400 тис. грн. фінансової підтримки передбачено для комунального підприємства по утриманню шляхів (КППУШ) на погашення податкової заборгованості минулих років.

Тож з поверненням теплогенеруючого підприємства у комунальну власність проблему повного занепаду не вирішили. Тенденція в плані неефективної витрати коштів залишається.

На жаль, ми поки не отримали відповіді про стан котлів і протяжність теплових магістральних та розподільчих мереж. Але зважаючи на постійні прориви, зрозуміло, що вся система опалення потребує капітального ремонту та заміни. Зараз це може виявитися неможливим, адже значна сума відводиться на погашення боргів і лише мізерна – на латання дірок у трубах. Тим паче в нинішніх умовах карантину, пов’язаного з коронавірусною інфекцію COVID-19, на місцевий бюджет покладено значне навантаження. І чи підготується місто до наступного опалювального сезону ефективно залишаться тільки сподіватися.

Як повідомив директор “Теплоенергетик” Олександр Чельник підготовка до наступного опалювального сезону починається з 11 квітня 2020 року.

Read More